Savez
Vijesti iz Saveza
Juniori na 14-toj saveznoj smotri kulture i školstva | Juniori na 14-toj saveznoj smotri kulture i školstva |
|
|
|
| Administrator | |
| Subota, 29 August 2009 | |
Grad Lund na jugu Švedske ostaće zapamćen i upisan u arhivi Saveza bh. udruženja kao mjesto održavanja Četrnaeste savezne smotre bh. kulturnog stvaralaštva i školstva i to po prvi put samo za kategoriju ”Juniori”.
To što je domaćin bilo bh. udruženje ”Rubin” iz Eslöva, a u Lundu nema aktivnog bh. udruženja, to je manje važno. Važno je da su se bh. građani u Lundu za vrijeme i poslije smotre počeli interesovati da ponovno formiraju udruženje. Siguno ih je na na to potakla slika mnoštva djece, koja su se družila, pjevala, igrala, recitovala i glumila, a sve na bosanskom jeziku. Vratimo se Smotri. ( Pogledajte u naš album sa smotre u Lundu: http://www.bhsavez.org/portal/index.php?option=com_zoom&Itemid=37&catid=45 )Prva juniorskaInicijativa, odluka, pa zahtjev da se realizuje odluka o podjeli savezne smotre na dva dijela napokon je realizovana. Prvobitna ideja je bila da se smotra podijeli po žanrovima, da oni koji vole samo pjesmu i igru uživaju u tome. Da oni koji više vole poeziju, horsko pjevanje i dramu to prate u tišini pozorišne sale. Bilo je i onih koji ”proricali” da ovakva podjela neće donijeti masovnost, a posebno kvalitet. Ako su bili tog 6. juna u Lundu onda su vidjeli da nešto novo i drugačije može biti i bolje i ljepše.
Sve u znaku najmlađihOni su dominirali smotrom, te djevojčice i dječaci od pet pa do deset godina. Bilo da su recitovali, pjevali ili igrali dugo i vezeno bosansko kolo. I nigdje treme, kao da je scena njihovo dvorište za igru. Na licu im je osmjeh govorio da uživaju u nastupu i da sati odvojeni za probe nisu bili uzalud. Koliko će lakše na jesen koreograf organizovati probe i koliko će novih članova zakucati na vrata udruženja, a sve zbog pozitivne energije koja se skupila u sali Stadsteatra. ![]() Najmladji clanovi Bosanske Krajine pozdravljaju brojnu publiku
Na osnovu učešća na regionalnim smotrama – Göteborg, Kristianstad i Jönköping za smotru u Lundu prijavilo se 12 udruženja, a došlo 11 (nije došao Kristianstad): Borås: ”Bosna”, Gislaved: ”BiH”, Göteborg: ”Behar” i ”BiH”/”Dukat”, Jönköping: BKD ”Sarajevo”, Malmö: BKF ”Sarajevo” i ”Bosanska Krajina”, Motala: ”Ljiljan”, Norrköping: ”BiH”, Skillingaryd: ”Bosna” i Värnamo: ”BiH”. Izvedeno je 30 tačaka programa (prijavljeno 34) u kategorijama: HOROVI: ”Behar” Göteborg, DRAMA: ”Bosanska Krajina” Malmö, RECITAL: ”Ljiljan” Motala, ”Bosanska Krajina” Malmö i BKF ”Sarajevo” Malmö, FOLKLOR: ”Bosna” Skillingaryd, ”BiH” Gislaved, ”BiH” Värnamo, BKD ”Sarajevo” Jönköping, ”Behar” Göteborg, BKF ”Sarajevo” Malmö, ”BiH” Norrköping, ”Bosanska Krajina” Malmö i ”BiH”/”Dukat” Göteborg, RECITACIJA: ”Bosna” Borås”, ”Ljiljan” Motala, BKD ”Sarajevo” Jönköping, ”BiH” Gislaved, ”Bosanska Krajina” Malmö i BKF ”Sarajevo” Malmö, RITMIČKE IGRE: ”Behar” Göteborg, BKD ”Sarajevo” Jönköping, ”Bosna ” Skillingaryd, SEVDALINKA: ”BiH”/”Dukat” Göteborg, ”Behar” Göteborg, BKD ”Sarajevo” Jönköping, ”BiH” Gislaved, ”Bosanska Krajina” Malmö i BKF ”Sarajevo” Malmö.
U znaku mladosti Sve je počelo po protokolu: intoniranje himni, pozdravni govor i proglašenje Smotre otvorenom od strane Sadete Murić, predsjednice Saveza. Fadila Jašarević je u ime NBV-a pozdravila učesnike i posjetioce i predala prigodan poklon od svoje organizacije predsjednici Murić. U ime Ambasade BiH u Kraljevini Švedskoj skup je pozdravila konzul Jasminka Ustamujić, prenijela lijepe želje ambasadora mr. Darka Zelenike i izrazila zadovoljstvo što je u društvu tolikog broja građana BiH, a posebno najmlađih. Dalji tok Smotre pod svoju ”kontrolu” stavili su voditelji: Fikret Tufek, Muharem Sitnica, a pridružila im se Mirela Cerić, koju dobro poznajemo u ulozi recitatora.Svojim iskustvom, smirenošću, a nadasve pravim pristupom djeci ova je voditeljska trojka odlično obavila svoj zadatak. Program je tekao kao neka lijepa igra, a već smo rekli da su djeca dolazila i odlazila sa scena uvjek nasmijana. Za čudo ovog puta nije ni bilo slučajeva da su po pozornici, u toku nastupa folklora, padali dijelovi opreme kao prije, nije bilo onog, što je izazivalo smijeh u publici, lutanja i traženja para u igri. Sve je djelovalo spontano, ali i uvježbano. Napravljene su pauze u dva navrata: da Mirsad Filipović, u ulozi koordinatora školskog takmičenja proglasi pobjednike i uruči im diplome i knjige. Omladinski savez je, nakon raspisanog konkursa za literarni rad, proglasio pobjednika Azru Tulek i uručio joj nagradu. Iznos je takav da će idući put sigurno biti još više kandidata. Nagradu je dobilo i odjeljenje bh. škole u Gislavedu koje je dalo najviše učesnika konkursa. Koordinator za kulturu Mirsad Begović ”morao” je napustiti režijski sto i podjeliti zahvalnice udruženjima koja su nastupila na ovoj smotri. Zahvalio se svim učesnicima i njihovoj pratnji na posjeti, zaželio im sretan povratak kućama i pozvao sve da dođu na smotru seniora 24. oktobra u Skövde. Posebne riječi hvale upućene su maloj, ali vrijednoj ekipi domaćina bh. udruženja ”Rubin”iz Eslöva na čelu sa Beširom Rašovićem. Za kraj programa nastupio je KUD ”Dukat” i po tradiciji izazvao salve aplauza. Tako je sa pjesmom i igrom završena Savezna smotra za juniore, na kojoj su Savezu bh. udruženja kao sponzori pomogli: NBV, Bosankohercegovački omladinski savez, Bosansko-švedski savez žena, Bredband bolaget i Western Union.
Đačko takmičenjeNa Saveznom takmičenju u znanju učenika od 4. do 8. razreda Bosanskohercegovačkedopunske škole ”Mak Dizdar” koje je održano u Lundu 6.juna 2009.godine učestvovaoje 41 učenik i 10 nastavnika iz 10 bh.dopunskih škola. Mirsad Filipović, koji je ove godine rukovodio takmičenjem, održao je kraći sastanak sa kolegama i napravio raspored po učionicama. Đaci su za to vrijeme u hodnicima još jednom kontrolisali sadržaj dobijenih materijala za takmičenje. Njihove kolege su u isto vrijeme, uz kasetofon, ponavljali koreografiju za nastup folklornih grupa. Za vrijeme testiranja u učionicama je vladala ona prava ”ispitna” tišina. Nije im lako: dobar dio dana, pa i ovdje, među zemljacima, govore švedski, a u testovima ”čisti” bosanski jezik. Pa se snađi! ![]() Takmicenje u znanju bilo je, kao i uvijek, veoma neizvjesno
Nakon što je testiranje završeno komisije su sjele, pregledale materijale, a onda zajedno proglasila rezulate po razredima: IV RAZRED: 1. Belma Avdagić iz Motale i Amina Ćoric iz Linköpinga, 2. Osman Islamović iz Gislaveda, 3. Sabina Mujkić iz Linköpinga. V RAZRED: 1. Amil Ćorić iz Linköpinga i Elma Fejzić iz Gislaveda, 2. Lejla Grudić i Aldin Crnolić iz Gislaveda, 3. Medina Suhonjić iz Gislaveda. VI RAZRED: 1. Medina Avdić iz Gislavedai Emina Čomaga iz Stockholma, 2. Amina Glavaš iz Jönköpinga, 3. Armina Kujović iz Gislaveda. VII RAZRED:1. Selma Beganović iz Boråsa, 2. Amina Fehratović iz Gislaveda, Elmir Dugić i Erol Garčević iz Mjölbya, 3. Dea Livančić iz Gislaveda. VIII RAZRED: 1. Lejna Dervišić iz Gislaveda, 2. Alma Karić iz Motale i 3. Ajla Redžić iz Motale.Svim ovim prvoplasiranim djevojčicama i dječacima uručene su diplome i knjiga na pozornici Gradskog pozorišta u Lundu. Publika ih je nagradila toplim aplauzom. Muhamed Mujakić
Pogledajte album sa smotre u Lundu: http://www.bhsavez.org/portal/index.php?option=com_zoom&Itemid=37&catid=45
|
|
| Zadnja Promjena ( Nedjelja, 30 August 2009 ) |
| « Prethodna | Sljedeća » |
|---|